PİT Tedavisi

PİT Tedavisi

PİT Tedavisi

Perinoral enjeksiyon tedavisi, hasarlı dokularla ilişkili kronik ağrının hafifletilmesi amacıyla tasarlanmış doğal bir tedavi olma özelliğine sahiptir. Doğru uygulanan perinoral enjeksiyon etkili bir iyileşme ile ağrı ve iltihap konusunda uzun süreli rahatlama sağlayabilir. Bu sayede hastanın yaşam konforunun artırılması mümkün olabilir. 

Perinoral Enjeksiyon Tedavisi (PIT), eklem replasman cerrahisi veya biyolojik seçenekler için aday olamayan hastalar için kanıtlanmış, güvenli, etkili bir tedavidir. Perinoral enjeksiyon tedavisi, iltihaplı ve yaralı sinirleri tedavi eder. Kronik sinir ağrısı genellikle travma, artrit, spor, aşırı kullanım, mesleki ve cerrahi yaralanmalardan kaynaklanır.

Beyin tarafından algılanan herhangi bir duyum, duyusal sinir sistemi aracılığıyla beyne iletilir. Bu, ağrı, sıcaklık, titreşim veya basınç gibi duyumlar için geçerlidir. Örneğin, bir sinir ağrı tarafından uyarıldığında, tek tek sinir hücreleri, sinir tarafından omuriliğe ve daha sonra beyne taşınan bir elektrik akımı üretir.

Perinoral enjeksiyon tedavisi; ağrının hafifletilmesi, fonksiyon kaybının düzeltilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla uygulanır. Hastanın şikayetleri, şikayetlerinin artmasına ve azalmasına neden olan etkenler, genel sağlık durumu, geçirdiği hastalıklar ile ameliyatlar, kullanmakta olduğu ilaçlar ve alışkanlıklar değerlendirilir. Hastanın en eski ve en rahatsız edici şikayetleri göz önünde bulundurularak sistemik muayene yapılır ve eklem hareket açıklığı, ağrı-hassasiyet ve fonksiyon açısından değerlendirme sonucu tedavi planlanır. 

PİT (Perinoral Enjeksiyon) Tedavisi Nedir?

Kas-iskelet sisteminde ortaya çıkan hasarlar sonucu meydana gelen nöropatik ağrının ve diğer ağrılı durumların tedavisi için kullanılan rejeneratif tıp yöntemlerinden biri PİT yani perinoral enjeksiyondur. Perinoral enjeksiyon Lyftogt tekniği olarak da adlandırılır.

Öncelikle ağrı ve iltihaplanmaya neden olan yaralanmış veya iyileşmeyen bir duyu sinirinden kaynaklanan ağrının nedeninin doğru bir şekilde teşhis edilmesini içerir. Her tedavi ağrının azaltılmasını amaçlar. İlk tedaviden sonra ağrının giderilmesi dört saatten dört güne kadar sürebilir. Tekrarlanan tedaviler (6-8 seans) genellikle haftalık olarak yapılır ve tam çözüm – sıfır ağrı puanı – ve tam işlevin geri dönüşüne izin vermek amacıyla genel ağrıda kademeli bir azalma ile sonuçlanır. Başarı oranları duruma göre %80-100 arasında değişmektedir. Çoğu durumda, yeniden yaralanma meydana gelmedikçe tekrarlama olasılığı düşüktür. 

Bir sinir hücresi, vücuttaki diğer hücreler gibi, kendisini sağlıklı tutmak için glikoz da dahil olmak üzere çeşitli besinlere ihtiyaç duyar. Bir sinir yaralandığında, iltihaplandığında ve glikozu olmadığında, vücudun ağrı olarak yorumladığı sürekli sinyaller gönderir. 

Perinoral enjeksiyon tedavisi, yüzeysel sinirlerin yakınına enjekte edilen %5 dekstroz (glikoz) solüsyonudur. Yüzeysel sinirler daha derindeki sinirler ve kaslarla iletişim kurar ve bu nedenle yüzeysel sinirleri tedavi ederek PIT, tüm kas-nöro-vasküler demetin tedavi edilmesini sağlar. PİT, yaralı siniri besleyerek ve nemlendirerek iltihaplanmayı ve yaralanmayı tedavi eder. Bu ağrı travma, artrit, aşırı kullanım, fasyal yapışıklıklar ve mesleki, spor veya cerrahi yaralanmalardan kaynaklanabilir. Şişmeye, aşırı duyarlılığa ve ağrıya neden olan proinflamatuar maddeler ayrıca kasların, tendonların ve bağların iyileşmesini de engeller. Bu nedenle perinoral enjeksiyon tedavisi yalnızca ağrıyı tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda vücudun uygun şekilde iyileşmesini sağlar.

Dekstroz, vücut tarafından enerji için kullanılan doğal olarak oluşan bir karbonhidrattır. Dekstroz, sinir hücresi reseptörüne girer ve hücreyi normal işlevine geri döndürür. Bu süreç ağrının azalmasına ve nihayetinde ortadan kaldırılmasına yol açar. Enjeksiyondaki sıvı, bağ dokusunu nemlendirmeye ve fasyal adezyonları parçalamaya yardımcı olur.

PİT (Perinoral Enjeksiyon) Neden Yapılır?

Perinoral enjeksiyon tedavisi, şeker bazlı bir solüsyonla ağrıya ve iltihaplanmaya neden olan sinirleri hedefler. Perinoral enjeksiyonlar dekstroz ve steril su içerir. Bu güvenli çözüm, cilt yüzeyinin altındaki MRI ya da X ışınlarında görünmeyen küçük sinirlerin tedavi edilmesini sağlar. Bu sinirler iltihaplandığı takdirde önemli bir ağrı kaynağı haline gelebilirler. 

Sinir dalları iltihaplandığında sinirler uyarılmasa dahi beyne ağrı mesajları gönderir. Ağrı olan bölgeye dekstroz içeren bir perinoral enjeksiyon uygulandığında ağrı azaltılır ve ortadan kaldırılır.

Yüzeysel periferik sinirlerin neden olduğu kronik rahatsızlıkları hafifletmesinin yanı sıra sinirlerin altındaki daha derin yapıların iyileşme sürecini başlatır. Böylece yaralanmanın kendi kendine geçmesi sağlanır.

PİT (Perinoral Enjeksiyon) Nasıl Yapılıyor?

Perinoral enjeksiyon tedavisi uygulanacak olan hasta ilk olarak detaylı bir şekilde muayene edilir. Elde edilen muayene bulgularına göre %5 oranında dekstroz solüsyonu ince uçlu iğnelerle tedavi edilecek bölgeye enjekte edilir. Tedavi amacıyla seçilen noktalar periferik sinirlerin omurilikten çıkış noktalarından başlamakta olup en uç noktaya kadar gider. Perinoral enjeksiyondan sonraki dakikalar içinde ağrının şiddeti azalma ve fonksiyonunda iyileşme başlaması söz konusu olur. Bununla birlikte klinik düzelme için birkaç seans uygulama yapılması gerekir. 

Perinoral enjeksiyon seanslarının tekrarlamasıyla birlikte zaman içinde ağrının şiddeti çok azalabilir ya da ağrı tamamen kaybolabilir. Dejenere olmuş kas-eklem ve bağların fonksiyonlarıyla dolaşımın düzelmesi sonucunda uygulanan seanslarla birlikte cilt ve organ fonksiyonlarında da düzelme sağlanır. Seanslar genellikle 3 ila 7 gün aralıklarla uygulanır. Tedaviden sonra hastanın hayatında bir kısıtlamaya gidilmesi ya da bir yan etki oluşması söz konusu değildir.

İşlem sırasında uygulanan perinoral enjeksiyonların sayısı; kaç sinirin iltihaplandığı, iltihaplanmalarının ne kadar şiddetli olduğu ve sinirlerin ne kadar süredir iltihaplandığı veya yaralandığı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

PİT (Perinoral Enjeksiyon) Kimler İçin Uygundur?

Perinoral enjeksiyon ağrının söz konusu olduğu tüm rahatsızlıklarda özellikle de sinir tutulumu olan rahatsızlıklarda etkili ve güvenilir bir yöntem olarak uygulanabilir.

Eklem, tendon, kas ve ligament zedelenmesiyle ilgili akut ve kronik ağrı sorunu yaşayan kişilere PİT tedavisi uygulanabilir. Boyun, diz, kalça, el bileği, bel, omuz, dirsek ve ayak bileği eklemini içeren tedavi total diz replasmanı ve failed back surgery sonrasında oluşan ağrılar üzerinde de etkiye sahiptir.

 

PİT Nasıl Yapılıyor

PİT (Perinoral Enjeksiyon) Tedavisi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Perinoral enjeksiyon; perinöral blok, yaralı veya iltihaplı bir sinire iltihap önleyici ilaç veren etkili bir ağrı giderici tedavidir. Bu tedaviye ihtiyaç duyabilecek hastalar, kollar, boyun, vücut veya bacaklar boyunca sıkışan bir sinirden (radiküler ağrı olarak da adlandırılır) ağrı yaşayanlardır.

Perinoral enjeksiyon tedavisi; migen, trigeminal nevralji, küme tipi baş ağrısı, fibromiyalji, De Quervain sendromu, kompleks rejyonel ağrı sendromu, fasial paralizi, huzursuz bacak sendromu, karpal tünel sendromu, postherpetik nevralji ve morton nöroma gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

PİT (Perinoral Enjeksiyon) Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

PİT Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

Perinoral enjeksiyolardan kısa bir süre sonra normal aktivitelere devam edilebilir. Şişme, ağrı ve kızarıklığın azaltılması için buz kullanılabilir. Bu uygulama ihtiyaç duyulduğu sürece her saat 15 ila 20 dakika süreyle yapılabilir. Ağrı oluşması halinde doktorun önerdiği ağrı kesicilerin kullanılması söz konusu olabilir. 

Enjekte edilen solüsyona karşı hafif bir cilt enfeksiyonu ya da alerji riski vardır. 10 güne kadar tedavi bölgesinde sertlik ve ağrı hissedilmesi mümkündür. Hafif bir uyuşukluk hissedilmesi normal olmakla birlikte birkaç gün içinde geçmesi gerekir. 

Perinoral enjeksiyon tedavisi etkileri hastadan hastaya değişmekle birlikte pek çok hasta enjeksiyondan sonra hafif bir rahatsızlık hissedebilir. 

Randevu Alın

Blog Yazılarımız

Open chat
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?