Karyopraktik Uygulama Nedir?

Kayropraktik Uygulama Nedir?

Kayropraktik uygulama; omurgaya, kaslara, eklemlere ve sinir sistemine odaklanan hasta merkezli, invaziv olmayan ve uygulamalı bir prosedürdür. Bu prosedür kapsamında vücudun hareketini etkileyen sorunların teşhis edilmesi için mevcut en iyi kanıtlar ve klinik uzmanlık kullanılır. Kayropraktik bakım ağrıyı hafifletmesinin yanı sıra sağlığı geliştirerek yaşam kalitesini iyileştirebilir.

Kayropraktik kas ve iskelet sistemi ile ilgili sorunları tedavi eden tamamlayıcı bir tıbbi uygulamadır. Ana odak noktası omurga bakımıdır. Kas – iskelet sistemi; kişinin kaslarından, kemiklerinden, eklemlerinden, kıkırdaklarından ve tendonlarından oluşur. Kişinin vücudunu destekleyerek hareket etmelerini sağlar ve organları korur.

Kayropraktik kelimesi, Yunanca cheir (eller) ve praksis (pratik) kelimelerinden gelir. Adından da anlaşılacağı gibi, uygulamalı bir terapidir. Kayropraktik manipülasyon, kalifiye bir kayropraktik doktoru veya kayropraktik uzmanı tarafından bir kişinin omurgasına veya vücudunun diğer bölümlerine basınç uygulanmasıdır. Bu basınç, bir kayropraktörün hizalamayı ayarlamasına ve düzeltmesine izin verir. 

Kayropraktik manipülasyon, ağrıyı azaltmayı ve mekanik işlevi veya bir kişinin hareket etme şeklini iyileştirmeyi amaçlar.

Kayropratik Uygulama Bireyin Konforunu Artırır

Omurga manipülasyonu olarak da adlandırılan kayropraktik ayarlama, bir omurga eklemine kontrollü kuvvet uygulamak için eller veya küçük aletler kullanılarak bir kayropraktör tarafından yapılan bir prosedürdür. Amaç, tüm vücudun omurga hareketini ve fiziksel işlevini iyileştirmektir.

Kayropraktik uygulamanın amacı, normal eklem fonksiyonunu ve kas dengesini eski haline getirmektir. Tedavilerin bağışıklık sistemi üzerindeki stresi azalttığına ve hastalık potansiyelini azalttığına inanılmaktadır. Kayropraktik bakım, bir kişinin hareket etme, gerçekleştirme ve hatta düşünme yeteneği de dahil olmak üzere tüm vücudu ele almayı amaçlar. 

Kayropraktik tedavi özellikle omurga boyunca eklemlerin hasarını, bozukluğunu ve yanlış hizalanmasını giderir. Kayropraktik terapi, hem lokalize eklem sorunlarını hem de genel sağlığı özellikle sinir sistemini etkileyebilecek genel duruşu düzeltebildiğinden, çok çeşitli koşulları tedavi edebilir.

Sırt sorunları: Hastalar genel rahatsızlık, duruş sorunları, lokalize ağrı veya kronik kas-iskelet sistemi sorunu olan fibromiyalji gibi daha karmaşık durumlar için kayropraktörlerden tedavi isteyebilirler.

Artrit: Romatoid artrit, bir bağışıklık sistemi bozukluğundan kaynaklanırken, osteoartrit, yaşlanma, hormonal sorunlar veya vitamin eksiklikleri nedeniyle doku dejenerasyonunun sonucudur. Kayropraktörler; eklemleri manipüle ederek ve hastaların hareketliliğini geri kazanmaya çalışarak her iki artrit tipini de tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Baş ağrısı: Gerilim tipi baş ağrısı yaşayan hastaların boyun kaslarındaki tetik noktalar belirlenerek yardımcı olunabilir. Tetik noktalar; Suboccipitals, Splenius kasları, Trapezius ve Sternokleidomastoidi içerebilir. 

Boyun ağrısı: Boyun en önemli ve en hassas vücut bölgeleri arasında yer alır. Kayropraktörlerin servikal omurga olarak adlandırdığı yedi küçük omurdan oluşur.

Kas – iskelet sistemi: Kayropraktik tedavi çeşitli kas – iskelet sistemi sorunlarını düzeltmeye yardımcı olmak için vücut eklemlerini ve genel hizalamasını ayarlar.

Karpal Tünel sendromu, plantar fasiit, epikondilit, tendinit, burkulmalar, suşlar, kırıklar, bağ yaralanmaları, miyelopati, kompleks bölgesel ağrı sendromu, felç, çıkık, donmuş eklemler, fıtıklaşmış diskler, skolyoz, kas, eklem ya da bağ yırtıkları ve çekmeleri, medial tibial stres sendromu, kireçlenme, iskorbüt, yırtılmış diskler ya da tendonlar gibi sağlık sorunları yaşayan kişiler kayropraktik tedaviden faydalanabilir.

Kayropraktik Tedaviden Kimler Faydalanır?

Kayropraktik uygulamanın en temel unsuru; vücut yapısının özellikle omurgaya vurgu yaparak vücudun her bir bölümünün işlevini etkilemesidir. Kayropraktörler hizalamayı düzelterek vücudun düzgün çalışmasına, aşırı stresin hafifletilmesine ve acının azalmasına katkıda bulunurlar. Kayropraktik tedavinin odak noktası omurgada kalsa da, kayropraktik bakım, kas-iskelet manipülasyonunu desteklemek için duruş, beslenme danışmanlığı ve egzersiz eğitimini içerecek şekilde genişlemiştir.

Kayropraktik Hakkında Merak Edilenler

Kayropraktik, vücudun doğal ve doğal iyileştirici güçlerine dayanan bir yaklaşımdır. Aynı zamanda vücudun yapısal bütünlüğünün korunmasına önem veren bir şifa bilimi – konservatif olan ve ilaç veya cerrahi kullanmayan bir tedavi yöntemi olarak da tanımlanabilir.

Kayropraktörler tanısal röntgenoloji ve standart ve özel laboratuvar prosedürleri ve testleri kullanarak ayırıcı tanıya ulaşır. Yapısal ve işlevsel ilişkileri normalleştirmek ve eşlik eden nörolojik, kas ve damar rahatsızlıklarını gidermek için özellikle omurga ve pelviste belirli anormallikleri düzeltir, azaltır, harekete geçirir veya hareketsiz hale getirir. Bu yöntemler reçeteli ilaç kullanımı veya ameliyat içermez. 

Gerekli görüldüğünde, sinir sistemi ve diğer dokularda bazı işlev bozukluklarının başlamasını önlemek veya varlığını kabul etmek için diyet rejimleri ve besin takviyeleri reçete eder. Kayropraktik ayarlamaların etkilerini ve kabulünü artırmak için ek terapi olarak sıklıkla fizyoterapötik yöntemler ve prosedürler kullanılır. Vaka yönetimi sırasında terapinin etkileri çeşitli yoğunluk ve sürelerde değerlendirilir ve maksimum sonuçlara ulaşmak için terapi revize edilebilir.

Kayropraktik uygulama boyun ve sırt ağrılarını iyileştirir, ağrı kesici kullanım ihtiyacını azaltır, osteoartrit semptomlarında iyileşme sağlar, baş ağrısı semptomlarını hafifletir, skolyoz semptomlarını azaltarak duruşu iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca atletik performansa katkı sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Open chat
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?