Kayropraktik Tedavi

Kayropraktik Tedavi

Kayropraktik

Bilimsel ve akademik bir manuel tedavi olan kayropratik tedavi; sinir sisteminin düzenlenmesi amacına yönelik olarak omurgaya, kemiklere ve kaslara müdahale edilmesi yöntemi olarak tanımlanabilir. Kayropraktik tedavinin hedefi omurgada var olduğu düşünülen oynamaların ortadan kaldırılmasıdır. 

Özellikle kas ve iskelet sistemiyle ilgili olarak yaşanan sorunlarda, mevcut tıbbi tedaviler yetersiz kaldığında en çok uygulanan alternatif tedavi yöntemlerinin başında kayropraktik gelir. Bununla birlikte kayropraktik yalnızca kas ve iskelet sistemiyle değil vücudun farklı bölgelerinde görülen ağrı şikayetlerinin giderilmesinde de etkili bir yöntemdir. Kayropraktik tedavi bünyesinde genellikle manuel terapi olarak bilinen ve elle gerçekleştirilen fizik tedavi uygulamalarından faydalanılır. Vücuttaki dokuların uygun pozisyonlara getirilmesi yoluyla vücudun kendi kendine iyileşmesinin sağlanması, ilaç kullanımı ve cerrahi prosedür gerekliliğinin ortadan kaldırılması hedeflenir.

Kayropraktik Tedavi Nedir? Kayropraktik Uzmanı Nedir?

Vücudun kendini iyileştirme yeteneğini ön plana çıkaran kayropraktik tedavi tipik olarak spinal manipülasyon başta olmak üzere manuel terapiyi kapsar. Egzersiz ve beslenme uzmanlığı gibi farklı tedavi biçimleri de kayropratik tedavi bünyesinde uygulanabilir. Kayropraktik tamamlayıcı ve alternatif tıp olarak kabul edilir. Diğer bir deyişle geleneksel tıbbi tedaviler arasında yer almaz.

Kayropraktik tedavileri uygulayan kişilere kayropraktik uzmanı denilir. Kayropraktik uzmanları uygulamalı spinal manipülasyon ile diğer alternatif tedavileri gerçekleştirirler. Kayropraktik tedavinin temelinde, vücudun kas-iskelet yapısının özellikle de omurganın uygun şekilde hizalanmasının, ilaç kullanmaya ya da ameliyata gerek kalmadan vücudun kendini iyileştirme yeteneği kullanılarak sağlanabileceği düşüncesi vardır. Spinal manipülasyon, düşme gibi travmatik olayların neden olduğu doku yaralanması ya da çeşitli nedenlerle kısıtlanan eklemlere hareketliliğini geri kazandırmak amacıyla uygulanır.

Kayropraktik Tedavi Neden Yapılır?

Kayropraktik tedavi başta kaslar, eklemler, kemikler, kıkırdak, bağlar ve tendonlar olmak üzere bağ dokuları için ağrı kesici bir alternatif yöntem olarak kullanılır. Bazı durumlarda kayropraktik tedavi, geleneksel tıbbi tedaviyle kombine edilebilir. Kayropraktik tedavi özellikle bel ve sırt ağrıları, boyun ve omuz bölgesi hassasiyetleriyle eklem iltihaplanmalarına bağlı rahatsızlıkların giderilmesi amacıyla uygulanır.

Kayropraktik Tedavi Nasıl Yapılıyor?

Kayropraktik tedavi uygulanacak olan hastaların ilk olarak mevcut durumları değerlendirilir, teşhis koyulur ve tedavi seçenekleri belirlenir. Kayropraktik tedavi bel ağrısı gibi birçok tıbbi durum için birincil tedavi yöntemi olarak kabul edilir. Artrit, diyabet ya da osteoporoz ile ilişkili ağrılar gibi diğer durumlar için kayropraktörler ve diğer sağlık uzmanları arası bir yaklaşım önerilir. Böylece bütünsel bir yaklaşımla omurga, kas ya da eklem ağrılarının hafifletilmesi için kayropraktik tedavi uygulanabilir.

Kayropraktik tedavi kapsamında, düşük basınçla ve yüksek hızla kas, iskelet ve sinir sistemi üzerinde işlem yapılır. Özellikle omurga üzerine yapılan işlemlerle omurganın hareketlendirilmesi, dizilim bozukluklarının giderilmesi ve vücut fonksiyonlarının düzenlenmesi amaçlanır. Kişi özelinde gereksinimlere göre belirlenen ve uygulanan yöntemlerle kemiğe müdahale edilip sinir yolları açılarak doğrudan düzeltme sağlanır. 

Kayropraktik tedavi bazen elle bazen masa destekli ve gerekli durumlarda itiş görevini üstlenen enstrümanlarla uygulanabilen bütüncül bir tedavi modeli olma özelliğine sahiptir. Gerek görülmesi halinde fizik tedavi, kayropraktik ve egzersiz yöntemleri bir arada uygulanabilir.

Kayropraktik tedavi, kayropraktik uzmanı tarafından tedavi edilmek istenilen soruna göre şekillendirilir. Genellikle haftada 1 ya da 2 olmak kaydıyla toplamda 6 ila 8 seansta kayropraktik tedavi tamamlanır. Sağlıklı kişilerin de sağlıklı kalmaya devam edebilmeleri için en az 3 ayda bir kayropraktik tedavi görmeleri tavsiye edilir.

Kayropraktik Tedavi Kimler İçin Uygundur?

Kayropraktik tedavinin temel uygulama alanı; vücutta ortaya çıkan ağrı şikayetlerinin, kas ve iskelet sorunlarının giderilmesi olmakla birlikte birçok farklı sağlık durumu ve hastalıkla ilgili olarak da kayropraktik yaklaşımlardan faydalanılır. Kayropraktik tedavi;

 • Bel, boyun ve ense ağrısı,
 • Kol ve omuz ağrısı, 
 • Pelvis bölgesi ağrıları,
 • Kalça ve uyluk ağrıları,
 • Eklem rahatsızlıklarından kaynaklanan eklem ağrıları,
 • Reflü, kolik ağrı ya da reflü gibi sindirim sistemi problemleri bulunan kişilere uygulanabilir. Ayrıca gebelikte doğum öncesi pelvik kasların hazırlanması amacıyla da kayropraktik tedavi kullanılabilir. Kronik bel ağrısı tedavisinde kayropraktik oldukça etkili bir yöntemdir. 

Kayropraktik Tedavi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kayropraktik tedavi; sırt ağrısı, boyun ağrısı, burkulmalar, artrit ile ilgili ağrılar, iş ve spor yaralanmalarında kullanılabilir. Kayropraktik tedavi; boyun, sırt ve bel bölgesi kökenli olmak kaydıyla kollara ve bacaklara yansıması söz konusu olabilecek mekanik kaynaklı problemlerin, hareket bozukluklarının, omurganın tanımlanmış yapı ve mekanik problemlerinin, eklem ve kas problemlerinin, ameliyat gerekmeyen ve bu alan içerisine dahil edilebilecek boyun fıtıklarının, erken evre kanal darlıklarının tedavisinde kullanılabilir.

kayropratik hangi hastalıklara iyi gelir

Kayropraktik tedavinin diğer bir özelliği sağlığı koruma özelliğidir. Kişilerin yaşamlarının farklı dönemlerinde karşı karşıya kaldığı sağlık sorunlarında sebepler ve sonuçlar bulunur. Modern tıp sonuçlarla diğer bir deyişle belirtilerle ilgilenerek bu belirtilerin düzeltilmesine odaklanır. Koruyucu sağlıkla ilgilenen kayropraktik gibi tedaviler ise sonuçlara değil sebeplerin ortadan kaldırılmasına öncelik verir. Bu nedenle belirtilerdense söz konusu belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan durumun düzeltilmesini amaçlar.

Kayropraktik Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Kayropraktörler hastanın özel ihtiyaçlarına ve tercihlerine bağlı olarak çeşitli tedaviler uygularlar. Kayropraktik tedaviden önce hastanın şikayetleri değerlendirilir. Detaylı fizik muayene yapılarak sorun teşhis edilir. Buna göre uygulanacak yöntem planlanır. Yaygın olarak kullanılan kayropraktik tedavileri şu şekildedir:

 • Manuel “uygulamalı” terapi,
 • Yumuşak doku tedavisi,
 • Terapötik ultrason ve soğuk lazer tedavisi gibi elektronik yöntemler,
 • Kişiye özel terapötik egzersiz programları,
 • Kendi kendini yönetme araçları ve teknikleri (rahatlama pozisyonları ya da ağrıyla baş etme stratejileri gibi)

Spinal manipülasyon: Omurga boyunca sırt, boyun ve beldeki kaslara, kemiklere ve eklem dokularına güç uygulanan bir yöntemdir.

Germe egzersizleri: Vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan kaslara germe bu kapsamda ani, sert itme, baskı ve germe hareketleri uygulanabilir.

Eklemlerin manuel konumlandırılması: bu yöntemin amacı eklemlerin kademeli olarak hareket ettirilmesi yoluyla çeşitli pozisyonlarda sabitlenmesinin sağlanmasıdır.

Traksiyon: Omurganın ya da uzuvların çekme yoluyla belirli bir gerilime maruz bırakılması için uygulanan bir yöntemdir. Gebelikte doğumun yaklaştığı dönemde kayropraktik tedavi yöntemleri kullanılarak pelvis bölgesi doğru hizalandırılacağı gibi pelvis kaslarının geliştirilmesi de sağlanabilir. Böylece doğumdan önce, anne karnındaki bebeğin pelvis içerisine doğru ve sağlıklı bir şekilde yerleşmesi sağlanır. Bu sayede doğumun daha kolay ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanabilir.

Kayropraktik Tedavi Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

kayropratik sonrası iyileşme

Kayropraktik tedavi sırasında hastaların genellikle acı ya da ağrı duyması söz konusu olmaz. Ancak kaslar ve eklemler çeşitli pozisyonlara getirilirken rahatsızlık hissi oluşabilir. Kayropraktik tedavi yöntemleri uygulanarak omurgada oluşan ve sinir sisteminin doğru çalışmasını engelleyerek birtakım mekanik problemlere neden olabilen dizilim bozuklukların çoğu tedavi edilebilir.

Eklemleri ve yumuşak doku manipülasyonlarını içeren kayropraktik tedavi yöntemleri problemli bölgeye doğrudan uygulama yapılması nedeniyle hızlı ve etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Genellikle hastalar tek seansın ardından dahi ağrılarının büyük bir kısmından kurtulmuş olular. Uygulama sırasında ya da sonrasında bir ağrı hissedilmediği gibi tedaviden sonra rahatlama hissiyle karşı karşıya kalınır.

Kayropraktik tedavi sonrası hastalar yorucu işlerden kaçınmalıdır. Mümkün olduğunca istirahat etmeli ve kendisine verilen egzersiz programını eksiksiz bir şekilde uygulamalıdır. Tedaviden sonra günlük yaşama ilişkin bazı düzenlemeler yapılmalıdır. Yanlış duruş, yanlış yatış ve yanlış oturma gibi omurga diziliminin bozulmasına neden olabilecek hareketlerden uzak durulmalıdır.

Randevu Alın

Blog Yazılarımız

Open chat
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?