Hangi Durumlarda Fizik Tedavi Uygulanır?

Hangi Durumlarda Fizik Tedavi Uygulanır?

Fizyoterapi, bir hastanın hareketliliğini, işlevini ve refahını eski haline getirmek, sürdürmek ve en iyi şekilde sürdürmek için yapılan tedavidir. Fizyoterapi, fiziksel rehabilitasyon, yaralanma önleme ve sağlık ve zindelik yoluyla yardımcı olur. Fizyoterapistler ise hastayı kendi iyileşme süreçlerine dahil eder. Bu özellikleri nedeniyle fizyoterapinin; masaj, ısı tedavisi, egzersiz, elektroterapi, hasta eğitimi, tavsiye gibi çeşitli yöntemlerle yaralanma, rahatsızlık veya şekil bozukluklarının tedavisine yardımcı olduğu söylenebilir.

Fizik tedavi veya kinesiyoloji olarak da bilinen fizyoterapi; ortopedik, nörolojik ve kardiyopulmoner hastalık durumlarının tedavisine yardımcı olur. Bebekler, çocuklar, yetişkinler ve geriatrik popülasyon gibi tüm yaş gruplarından hastalar, fizyoterapi yardımı ile kendi durumlarına göre tedavi edilebilir. Fizyoterapistler, söz konusu sorunları tedavi etmek için çeşitli yöntemler kullanan eğitimli yardımcı sağlık uzmanlarıdır; böylece hastaların genel yaşam kalitelerini iyileştirmelerine yardımcı olurlar.

Fizyoterapinin Sağlığa Faydaları

Fizyoterapi; doğuştan, yaşa bağlı, kazara veya belirli yaşam tarzı değişiklikleri nedeniyle olabilecek belirli hareket bozukluklarından muzdarip hastalara yardımcı olur. Fizyoterapistler, hastalarına belirli egzersizler hakkında tavsiyelerde bulunarak veya rehberlik ederek ve çeşitli ağrılı ve engelli hareket koşullarının hafifletilmesine yardımcı olan belirli yaşam tarzı değişiklikleri hakkında onları eğiterek iş birliği içinde çalışırlar. Fizyoterapistler ayrıca yürüme gibi hareketleri teşvik eder ve hastaların rahatsızlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olabilecek belirli hareketlilik yardımcıları sağlar. 

Fizyoterapistler tarafından yapılan el masajları, kan dolaşımını iyileştirerek ve etkilenen bölgeyi gevşeterek hastaları ağrı ve sertlikten kurtarabilir. Bu teknik, etkilenen bölgenin işleyişini harekete geçirmek, manipüle etmek ve artırmak için kullanılan manuel terapi olarak bilinir.

Fizyoterapi Ne Zaman Kullanılır?

Fizyoterapi Ne Zaman Kullanılır?

Fizyoterapinin uygulanabileceği birçok farklı durum vardır. Bunların başında kalp ve solunum ile ilgili durumlar gelir. Fizyoterapistler, hastaları sigarayı nasıl bırakacakları ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürecekleri konusunda eğittikleri kardiyak rehabilitasyon merkezleri işletirler. Ayrıca kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kronik bronşit, amfizem ve kronik obstrüktif solunum yolu hastalığından muzdarip hastaları tedavi ederler. Kistik fibrozdan (mukusun kalınlaşıp yapışkan hale geldiği ve akciğerleri tıkadığı bir durum) muzdarip hastaları, kendi evlerinin rahatlığında akciğerlerinden mukusu çıkarmalarını sağlayan belirli teknikler konusunda eğitirler. Astımlı hastalar için bir fizyoterapist, spesifik egzersizler ve direnç eğitimi tekniklerini içeren aktif bir yaşam tarzı önerecektir. Genel olarak, bu teknikler yaşam kalitelerini iyileştirebilir.

Felç, multipl skleroz, Parkinson hastalığı, serebral palsi veya omurilik yaralanması gibi nörolojik durumlardan muzdarip hastalar, fizyoterapi kullanarak durumlarını daha büyük ölçüde iyileştirebilir. Bir fizyoterapist, mekanik yardımlar kullanarak motor becerilerin rehabilite edilmesine ve doğru duruş ve yürüyüşün korunmasına yardımcı olabilir.

Kemikleri ve eklemleri etkileyen, burkulma, sırt ağrısı ve kırıklara neden olan travma gibi belirli durumlar ortopedik fizyoterapistler tarafından tedavi edilir. Bir ameliyat gerçekleştirildikten sonra, fizyoterapistler akupunktur (kuru iğneleme), sıcak ve soğuk paketler ve elektrik stimülasyonu gibi eklem mobilizasyon tekniklerini uygularlar.

Kırık durumunda, çıkık kemiği sabitlendikten sonra, fizyoterapi hareketin yeniden sağlanmasına, sertliğin en aza indirilmesine ve etkilenen bölgenin gücünün geri kazanılmasına yardımcı olabilir.

Fizyoterapi aynı zamanda kas gücü kaybıyla tanımlanan bir durum olan kas distrofisi gibi belirli çocukluk bozukluklarının tedavisine yardımcı olurlar. Kas distrofisi ve diğer ilgili durumlar için fizyoterapi hareketliliği iyileştirerek ağrıları azaltabilir. Pediatrik fizyoterapi ayrıca yürüme gibi gecikmiş motor aktivitelerinden, yapılandırılmış hareketleri gerçekleştirmede zorluk veya hiperaktiviteden muzdarip çocuklara da yardımcı olabilir.

Artrit, osteoporoz ve kalça ve eklem replasmanı gibi belirli yaşlılık koşulları fizyoterapi ile iyi bir şekilde tedavi edilebilir. Fizyoterapi bu hastalar için iyileşme süresini hızlandırabilir. 

Fizyoterapistler, sakatlanan sporculara yaralanma hakkında tavsiyelerde bulunarak ve danışmanlık yaparak yardımcı olabilir. Spor yaralanmasını değerlendirir, teşhis eder, rehabilite eder ve hastaları belirli kısıtlı hareketler hakkında eğitirler. Fizyoterapi, bütüncül bir yaklaşım kullanarak hastaların durumlarını iyileştirmede fayda sağlayabilecek çeşitli tedavi yaklaşımları ve tekniklerine sahiptir. Bu nedenle, bu özel terapi, vücudun hareketini ve işleyişini en üst düzeye çıkarma yeteneğine sahiptir.

Bir fizyoterapist, ilk teşhisten onarıcı ve önleyici iyileşme aşamalarına kadar iyileşmenin tüm aşamalarında hastaların bakımına yardımcı olur. Fizik tedavi bağımsız bir seçenek olabileceği gibi diğer tedavileri desteklemek için de kullanılabilir.

Tedavinin nedenine bağlı olarak fizik tedavinin faydaları şunları içerebilir:

  • Opioid ihtiyacını azaltan ağrı yönetimi,
  • Ameliyat gerekliliğinin ortadan kalkması,
  • Gelişmiş hareketlilik,
  • Yaralanma ve travmanın giderilmesi,
  • Dengenin geliştirilmesi,
  • Yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli tıbbi sorunların yönetimi.

Fizik tedavinin ortopedik fizik tedavi, geriatrik fizik tedavi, nörolojik fizik tedavi, kardiyovasküler ve pulmoner rehabilitasyon, yara bakımı tedavisi, vestibüler terapi, dekonjestif tedavi ve pelvik taban rehabilitasyonu gibi farklı türleri vardır. Ve bunların hepsi alan özelinde uzmanlaşmayı zorunlu kılar. 

Fizyoterapistler, çok çeşitli fiziksel sınırlamaları ve bedensel işlev bozukluklarını değerlendirmek, tedavi etmek ve önlemek için eğitilmiştir. Fizyoterapistler, egzersizler ve manuel ve elektroterapötik teknikler gibi terapileri kullanarak hastaların bağımsız, sağlıklı ve tatmin edici bir yaşam sürmelerine yardımcı olur. Bu, fizyoterapiyi son derece ödüllendirici bir kariyer haline getirir. En iyi fizyoterapistler, olağanüstü iletişim becerilerine, başkalarının refahını ve yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelik gerçek bir arzuya ve iyi bir fiziksel uygunluk düzeyine sahip olan kişilerdir.

Randevu Alın

[contact-form-7 id="12468" title="Home"]

Uzmanlarımız

Sık Sorulan Sorular

Kas iskelet sistemi ile ilgili ağrı, fonksiyon kaybı, sakatlık ve yetersizliğin tedavisinde elektrik akımı, sıcak-soğuk, çeşitli frekansta ses dalgaları, manyetik alan tedavisi, hidroterapi (su tedavisi) gibi fiziksel ajan ve tekniklerin kullanılmasıdır. Fizik tedavi ağrılı durumun, özürlülük ve engelliliğin etkilerini en aza indirerek kişinin işine ve sosyal yaşama dönüşünü kolaylaştırır.

Herhangi bir nedenle engelli hale gelmiş kişileri topluma kazandırmak için uygulanan tedavilerin bütünüdür. Amaç, özürlü ve engellilere ya da değişik nedenlerle fonksiyonel bağımsızlığını yitirmiş insanlara fiziksel, ruhsal, ekonomik ve sosyal yönden olabildiğince bağımsızlık kazandırmaya çalışmaktır. Hastayla uyumlu ve kapsamlı uygulanan rehabilitasyon programı yatağa ve başkalarına bağımlı kalma süresini kısaltacak ve yaşam kalitesini yükseltecektir.

Fizyoterapistler çoğu durumda pahalı cerrahilere ihtiyaç duymadan genellikle reçeteli ilaçların yan etkilerini ve uzun süreli ilaç kullanım ihtiyacını azaltarak hastaların ağrıyı hafifletmelerine yardımcı olan ve hareketsizliği iyileştiren veya eski haline döndüren, hastalara yardımcı olabilen iyi eğitimli ve sertifikalı sağlık uzmanlarıdır.
Sağlık durumunuzun niteliğine bağlı olarak ilk randevu genellikle 30 ila 60 dakika aralığında sürer. Eğer seans süresini uzatmak isterseniz fizyoterapistiniz bu oturumların ne kadar süreceğiyle alakalı size bilgi verebilir.
Fizik tedavi uzmanı denetiminde fizyoterapistler tarafından uygulanır.
Open chat
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?